U Gradskoj kući danas je održana završna konferencija povodom završetka projekta „Revitalizacija livadskih i stepskih staništa radi očuvanja biodiverziteta na Vršačkim planinama." Na konferenciji su predstavljeni rezultati i značaj ovog projekta za zaštitu životne sredine i lokalnu zajednicu. Događaju su prisustvovali članovi gradskog veća, predstavnici udruženja građana, kao i zainteresovani građani.Prisutnima su se obratili članovi projektnog tima: Velizar Vemić, koordinator projekta, Milivoj Vučanović, čuvar prirode PIO "Vršačke planine," i Branislav Vila, referent za informisanje i odnose sa javnošću.
„Projekat je ključan za očuvanje biodiverziteta ovog područja i poboljšanje kvaliteta života lokalne zajednice. Tokom realizacije, očišćeno je 10 hektara pašnjaka koji su godinama bili zapušteni i obrasli invazivnim vrstama. Radovi su uključivali uklanjanje gloga, divlje ruže i trnjine, čime su stvoreni uslovi za povratak stepskih i livadskih biljnih zajednica koje su od presudnog značaja za ugrožene vrste biljaka i životinja. Ovaj napor omogućava ponovno uspostavljanje prirodne ravnoteže i stvaranje prostora za biodiverzitet karakterističan za ove specifične ekosisteme. Pored toga, izgrađene su dve akumulacije vode unutar revitalizovanih područja, koje predstavljaju ključne tačke za očuvanje raznovrsnog živog sveta. Vodene površine omogućavaju stalni pristup vodi u sušnim periodima, što je posebno značajno za vodozemce poput žaba, daždevnjaka i drugih vrsta koje su zavisne od vlažnih staništa. Ove akumulacije ne samo da osiguravaju opstanak brojnih vrsta vodozemaca, već i doprinose stvaranju staništa za insekte i druge organizme čiji je opstanak vezan za prisustvo vode. Takođe, vodene površine imaju važnu ulogu kao pojila za divlje i domaće životinje,” istakao je Velizar Vemić, koordinator projekta.
Na kraju izlaganja premijerno je prikazan promotivni film projekta, koji možete pogledati u ovom članku.
Projekat „Revitalizacija livadskih i stepskih staništa radi očuvanja biodiverziteta na Vršačkim planinama" sprovodi JKP „Drugi oktobar", uz finansijsku podršku Vlade Švajcarske u okviru projekta „EU za Zelenu agendu u Srbiji,“ koju, uz tehničku i finansijsku podršku Evropske unije i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, sprovodi UNDP, u saradnji sa Ambasadom Švedske i Evropskom investicionom bankom (EIB), uz dodatna finansijska sredstva koja su obezbedile vlade Švedske, Švajcarske i Srbije.
Protеklih i narednih dana dana održava sе niz prеdavanja u osnovnim školama Grada Vršca na tеmu „Rеvitalizacija livadskih i stеpskih staništa“. Cilj projеkta jе obnova еkosistеma i unaprеđеnjе biljnog i životinjskog svеta. Nеposrеdnе aktivnosti su uklanjanjе invazivnog rastinja, rеvitalizacija livadskih i stеpskih staništa, formiranjе pojila i cеntara za rеprodukciju vodozеmaca. Kroz ovaj projеkat obnavljaju sе zarasla livadska i stеpska staništa na Vršačkim planinama, čimе sе doprinosi očuvanju autohtonih biljnih i životinjskih vrsta. Kroz stvaranjе manjih vodеnih akumulacija stvaraju sе uslovi za rеprodukciju vodozеmaca u sušnim pеriodima i stvaraju sе pojila za divljе životinjе. Edukativnе aktivnost u sklopu projеkta imaju za cilj podizanjе svеsti lokanih poljoprivrеdnika i mesnog stanovništva o velikom značaju zaštitе životnе srеdinе i održivom korišćеnju prirodnih rеsursa. Zеlеnu agеndu u Srbiji finansiraju Evropska unija ( EU ) i vladе Švajcarskе, Švеdskе i Srbijе, a sprovodi sе u okviru programa Ujеdinjеnih nacija za razvoj ( UNDP ) u Srbiji u saradnji sa Ministarstvom zaštitе životnе srеdinе, Ambasadom Švеdskе i Evropskom invеsticionom bankom ( EIB ). Rеalizaciju projеkta uspеšno, kroz stručna prеdavanja i radnе aktivnosti na tеrеnu, provodi JKP Drugi oktobar Vršac, tako da prеdavanja sa prеzеntacijom izvode članovi projеktnog tima Milivoje Vučanović i Branislav Vila. Pomoć u rеalizaciji projеkta pružaju dirеktori osnovnih škola i nastavnici biologijе.
Gradnja audio pojačala složenije klase izazovan je posao koji traži veliku preciznost, izuzetnu spretnost i dobro poznavanje osnova elektrotehnike, ali i prilična materijalna ulaganja za nabavku delova. Prateći neka rešenja sa ugradnim pojačalima, koja su jeftinija varijanta od samogradnje, naišao sam na interesantnu ponudu sa nekoliko portala za stereo pojačala snage 2x50W i 2x100W sa izuzetno malim dimenzijama ( 60x60x29 mm ). Izvlačenje maksimalne snage zavisi od napona i struje napajanja uređaja. Pošto sam ispitao sve navedene varijante napajanja od 9V do 24V i testirao jedan od ugrađenih uređaja navodim utiske i neka zanimljiva iskustva.
Cena gotovog modula izuzetno je povoljna, lako se montira sa mnoštvom funkcija koje treba pametno prilagoditi ako ga montiramo u kutiju većih dimenzija. Sa ovim modulom omogućeno je puštanje muzike preko BT veze koja traži instalaciju određene aplikacije, AUX-a, ili preko USB kabla. U konkretnom slučaju koristio sam raspoloživu plastičnu kutiju malih dimenzija na čijoj sam poleđini ( vidi slike ) napravio kompatibilne izvode za napajanje iz spoljašnjeg izvora jednosmerne struje, ulaze NF signala i USB priključak koji se preko kabla sa četiri provodnika vezuje na USB modul. Modul ima stereo izlaz za slušalice, te izvod za dva zvučnika odgovarajuće snage. Zahtevan posao bilo je veoma precizno montiranje gotove gornje pločice sa komandama za jačinu zvuka i mikro prekidač za napajanje modula.
Ukoliko modul želimo ugraditi u kutiju većih dimenzija, onda je najbolje da u istu kutiju ugradimo dobro filtrirano i stabilno napajanje napona 9V – 24V i hlađenje IC pomoću ventilatora, jer ponuđeni hladnjak nije dovoljan za veće snage na izlazu uređaja. To se posebno odnosi na izbor snage zvučnika 2x50W koji traži struju preko 2A i napon napajanja do 24V.
Na kraju, da li je ova konstrukcija opravdana i ekonomična? Opravdana je zbog niske cene gotovog minijaturnog uređaja sa dosta funkcija. Mana mu je nedostatak ekvilajzera, što se može efikasno rešavati ugradnjom stereo predpojačala sa regulacijom boje tona. Kvalitet stereo zvuka je izvanredan, BT ima domet do 15 m na otvorenom prostoru. Modul ima dobru zaštitu od pregrevanja, prekostrujnu zaštitu i zaštitu od kratkog spoja. Sve navedene zaštite su ispitane nakon ugradnje. Najbolja namena korištenja je na mestima gde nema mrežnog napona, pri čemu možemo koristiti struju sa akumulatora automobila ( 12V ), ili traktora ( 24 V ). Muziku možemo puštati sa mobilnog telefona, gde pored memorijske kartice imamo BT vezu, radio prijemnik, ili sa USB stika sa snimljenom muzikom. Potrošnja struje zavisi od snage zvučnika i od jačine zvuka na koju smo navikli.